Strona główna Zdrowie Choroby i dolegliwości Halucynacje hipnagogiczne

Halucynacje hipnagogiczne

0
Halucynacje hipnagogiczne

Mogą one wystąpić w stanie świadomości pomiędzy jawą a snem. Sny natomiast pojawiają się podczas snu.

Halucynacje hipnagogiczne często powodują dezorientację. Dzieje się tak dlatego, że odróżnienie halucynacji od rzeczywistości może być trudne. Tworzą one w umyśle silne, skomplikowane obrazy wizualne, które mogą być zniekształcone w nierealistyczny sposób.

W rezultacie, halucynacje te często wywołują strach. W niektórych przypadkach mogą one nawet spowodować, że wyskoczysz z łóżka lub przypadkowo się zranisz.

Jakie są objawy halucynacji hipnagogicznych?

Halucynacje definiuje się jako postrzeganie obecności przedmiotu lub zdarzenia za pomocą któregokolwiek z pięciu zmysłów (wzroku, węchu, smaku, dotyku lub słuchu) bez rzeczywistego przedmiotu lub zdarzenia istniejącego lub występującego.

Definiującym objawem halucynacji hipnagogicznej jest wyobrażanie sobie bardzo realistycznych obiektów lub wydarzeń (zwykle wizualnie) tuż przed zaśnięciem. Możesz obudzić się w skrajnym strachu, że twoje halucynacje były prawdziwe.

Halucynacje słuchowe są również powszechne, gdy ciało zasypia. Halucynacje te są bardziej powszechne, gdy osoba jest pod wpływem stresu. Najczęstsze halucynacje słuchowe są proste i nie mają prawdziwego znaczenia lub celu. Przykłady obejmują:

 • beeping
 • wysokie dźwięki
 • przypadkowe odgłosy
 • odgłosy poppingu
 • niewyraźne odgłosy

Ciężkie przypadki lęku mogą wytwarzać bardziej złożone halucynacje. Mogą one obejmować głosy, które są czasami związane z szybkimi myślami. To może prowadzić osobę do przekonania, że głosy są prawdziwe.

Innym powszechnym rodzajem halucynacji jest wizja lub wrażenie, że robaki pełzają po twoim ciele. Jest to najbardziej powszechne u osób, które biorą lub nadużywają pewnych leków. Doświadczanie tego uczucia podczas snu może spowodować, że dana osoba będzie się drapać, dłubać, a nawet wyrządzać krzywdę swojemu ciału, próbując pozbyć się insektów.

Paraliż senny i jawne sny

Halucynacje hipnagogiczne różnią się od innych stanów związanych ze snem – w tym lucid dreams i paraliżu sennego – które mogą powodować postrzeganie rzeczy, które nie są prawdziwe.

Lucid dreams są bardzo realistyczne sny, które występują, gdy osoba jest śpiąca. Paraliż senny jest odrębnym stanem od halucynacji hipnagogicznych. Może jednak występować jednocześnie.

Paraliż senny to stan snu, w którym osoba jest fizycznie unieruchomiona, ale psychicznie świadoma. Stan ten może wywołać jeszcze większy strach, ponieważ fizyczny bezruch – często trudności z oddychaniem i napięcie mięśni – może sprawić, że osoba czuje się tak, jakby była zamrożona w miejscu.

W rezultacie osoba może zapamiętać epizod paraliżu sennego i halucynacji jako sen, w którym była zamrożona w miejscu lub nie mogła się poruszać. W rzeczywistości, były to te dwa warunki działające razem.

Czy halucynacje hipnagogiczne mogą powodować powikłania?

W przypadkach ciężkich halucynacji hipnagogicznych, ludzie byli znani z tego, że wyskakiwali z łóżka i przypadkowo się ranili.

Ludzie mogą również spowodować sobie krzywdę, jeśli mają halucynacje, że robaki pełzają po nich.

Tak więc, ważne jest, aby szukać leczenia, jeśli twoje halucynacje są ciężkie.

Co powoduje halucynacje hipnagogiczne?

W starszym badaniu przeprowadzonym wśród osób w wieku 15 lat i starszych stwierdzono, że prawie 25 procent doświadczyło halucynacji związanych ze snem.

Halucynacje te są częstsze u nastolatków i młodych dorosłych, przy czym liczba halucynacji maleje wraz z wiekiem. Wydaje się, że kobiety częściej doświadczają tych halucynacji niż mężczyźni.

Dokładne przyczyny halucynacji hipnagogicznych nie są dobrze poznane. Niektóre możliwe czynniki ryzyka obejmują:

 • spożywanie alkoholu lub zażywanie narkotyków
 • bezsenność
 • lęk
 • stres
 • narkolepsja
 • zaburzenia nastroju, takie jak choroba dwubiegunowa lub depresja

Napady padaczkowe mogą również powodować halucynacje hipnagogiczne. Gdy przyczyną jest epilepsja, halucynacje mogą pojawiać się jako krótkie fragmenty wizualne.

Kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Halucynacje hipnagogiczne są nieszkodliwe w większości przypadków. Powinieneś jednak rozważyć wizytę u specjalisty ds. snu, jeśli halucynacje te wywołują u Ciebie niepokój lub często przeszkadzają Ci podczas snu.

Jeśli halucynacjom towarzyszy niezwykła senność w ciągu dnia, powinieneś od razu szukać pomocy specjalisty, ponieważ możesz mieć narkolepsję.

Jeśli szukasz pomocy u specjalisty od snu, rozpocznie on wizytę od zadania Ci pytań, takich jak:

 • Kiedy zaczęły się Twoje halucynacje?
 • Jak często występują u Pana/Pani halucynacje?
 • Jak długo trwają Twoje halucynacje?
 • Czy ma Pan/Pani inne problemy ze snem, takie jak bezsenność?
 • Czy jest Pan/Pani senny/a w ciągu dnia?

Poza zapytaniem o Twój sen, specjalista od snu zapyta Cię również o Twoją historię medyczną i psychiatryczną. Pamiętaj, aby powiedzieć mu o wszelkich zażywanych w przeszłości lub obecnie narkotykach lub lekach.

Specjalista od snu może poprosić Cię o przyniesienie do domu dziennika snu na dwa tygodnie. Pomoże to specjaliście uzyskać wgląd w Twoje wzorce snu. Ten wgląd może pomóc im lepiej zdiagnozować Twój stan i dowiedzieć się, jak go poprawić.

Specjalista ds. snu może również zalecić przeprowadzenie badania snu (polisomnogramu), jeśli Twoje halucynacje intensywnie zakłócają Twój sen.

Badanie snu polega na przymocowaniu przewodów i sprzętu do głowy i ciała w celu sporządzenia wykresu fal mózgowych, bicia serca i oddychania podczas snu. Rejestruje również, jak poruszają się twoje ręce i nogi. Ten rodzaj badania może ujawnić, czy Twoje halucynacje hipnagogiczne są związane z jakimkolwiek innym rodzajem zaburzeń snu.

Specjalista może poprosić Cię o wykonanie badania drzemki dziennej (test latencji snu wielokrotnego), jeśli jesteś bardzo senny w ciągu dnia. Ten test mierzy, jak szybko zasypiasz w ciągu dnia i jaki rodzaj snu masz podczas drzemki. Badanie to może ujawnić, czy Twoje halucynacje są związane z narkolepsją.

Jak leczy się halucynacje hipnagogiczne?

Leczenie halucynacji hipnagogicznych wymaga leczenia wszelkich schorzeń podstawowych, które mogą być ich przyczyną. Często halucynacje zmniejszają się z czasem.

Mogą one również zmniejszyć się, jeśli skupisz się na uzyskaniu wystarczającej ilości snu. Narodowa Fundacja Snu zaleca następujące działania:

 • 8-10 godzin dla nastolatków w wieku 13-18 lat
 • 7-9 godzin dla dorosłych w wieku 18-64 lat
 • 7-8 godzin dla dorosłych w wieku 65 lat i starszych

Wykonywanie następujących czynności może również pomóc w zmniejszeniu halucynacji hipnagogicznych:

 • Aby uniknąć leżenia bezsennie i myślenia o stresujących myślach, nie kładź się do łóżka, dopóki nie poczujesz się wyjątkowo zmęczony.
 • Utrzymuj regularny harmonogram snu, w którym kładziesz się spać i budzisz o tych samych porach każdego dnia.
 • Praktykuj dobrą higienę snu, taką jak spanie w chłodnym otoczeniu.
 • Unikaj alkoholu, narkotyków i leków, które mogą być przyczyną halucynacji hipnagogicznych. Jeśli leki są przepisywane na receptę, porozmawiaj z lekarzem przed zmianą lub odstawieniem dawki.

Jeśli halucynacje hipnagogiczne są spowodowane lękiem, lekarz może zalecić leczenie psychiatryczne. Leczenie lęku może obejmować terapię rozmową, medytację lub leki, a także inne domowe sposoby zmniejszania stresu.

Jeśli zdiagnozowano u Ciebie narkolepsję, specjalista od snu przepisze leki na narkolepsję.

Wniosek z tego, że

Często halucynacje hipnagogiczne ustępują samoistnie z czasem. Jeśli halucynacje mają jakąś podstawową przyczynę, podjęcie leczenia może zapobiec ich wystąpieniu w przyszłości. Dzięki temu poprawi się jakość Twojego snu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj