Strona główna Aktywność fizyczna Fitness Coraz bliżej skutecznego leku który może spalić tłuszcz i pomóc w walce z otyłością

Coraz bliżej skutecznego leku który może spalić tłuszcz i pomóc w walce z otyłością

0
Coraz bliżej skutecznego leku  który może spalić tłuszcz i pomóc w walce z otyłością

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), otyłość potroiła się na całym świecie od 1975 roku. Otyłość i nadwaga są bardziej rozpowszechnione w krajach o wysokich dochodach, ale liczby te szybko rosną w krajach o niskich i średnich dochodach.

Ponad 40% dorosłych w Stanach Zjednoczonych i 28% dorosłych w Wielkiej Brytanii ma obecnie otyłość. Dodajmy do tego osoby z nadwagą, a liczby te wzrastają do 73% dorosłych w USA i prawie 63% w Wielkiej Brytanii.

Otyłość i nadwaga są czynnikami ryzyka wielu schorzeń zdrowotnych, w tym chorób serca, udarów, cukrzycy typu 2, chorób nerek i niektórych nowotworów.

Osoby z otyłością, które chcą schudnąć, mogą próbować to zrobić poprzez:

  • zmiany w diecie – ograniczenie żywności przetworzonej i przyjęcie diety o dużej zawartości świeżych owoców i warzyw
  • zwiększenie aktywności fizycznej
  • leki odchudzające, takie jak orlistat (Xenical)
  • chirurgia bariatryczna, taka jak opaska żołądkowa lub bypass żołądkowy
  • leczenie hormonalne

Mogą one pomóc, ale dla wielu osób utrata wagi może być trudna do utrzymania.

Teraz zespół z Uniwersytetu w Bonn, Niemcy, zidentyfikował cząsteczkę, która może pomóc w spalaniu tłuszczu. Wyniki badań, opublikowane w lipcu w czasopiśmie, Nature, mogą wskazywać na nowe leczenie otyłości.

Brązowe komórki tłuszczowe

Ludzie, i większość innych ssaków, mają dwa rodzaje komórek tłuszczowych, czyli tkanki tłuszczowej. Białe komórki tłuszczowe magazynują energię; brązowe komórki tłuszczowe spalają tę energię, aby wytworzyć ciepło. Jednakże, o ile środowisko nie jest zimne – co przy centralnym ogrzewaniu rzadko ma miejsce dla większości ludzi – te brązowe komórki tłuszczowe nie są potrzebne.

Współcześni ludzie jedzą bardziej bogatą w energię dietę i poruszają się mniej niż nasi przodkowie, co oznacza, że tak naprawdę nie używamy naszych brązowych komórek tłuszczowych i gromadzimy białe komórki tłuszczowe, co prowadzi do przyrostu masy ciała. Obfite brązowe komórki tłuszczowe, które utrzymują ciepło u noworodków, stopniowo przestają funkcjonować i obumierają.

Od dawna wiadomo, że brązowe komórki tłuszczowe są pełne mitochondriów, które są źródłem energii i ciepła. Brązowe komórki tłuszczowe są najobfitsze u niemowląt i zmniejszają się z wiekiem.

Liczba osób, które mają ciężką otyłość na całym świecie wciąż rośnie. Dlatego naukowcy tacy jak autor badania doktor z Instytutu Farmakologii i Toksykologii na Uniwersytecie w Bonn, „poszukują substancji, które stymulują brązową tkankę tłuszczową, a tym samym zwiększają spalanie tłuszczu.”

Potężna cząsteczka

W badaniu komórkowym naukowcy odkryli, że brązowe komórki tłuszczowe poddane stresowi wydzielały duże ilości inozyny, naturalnej puryny. Inozyna następnie aktywowała inne brązowe komórki tłuszczowe do rozpoczęcia spalania energii, a także przekształciła niektóre białe komórki tłuszczowe w brązowe komórki tłuszczowe.

Następnie zbadali efekt inozyny u myszy. Myszy, którym wstrzyknięto inozynę miały znacznie większe zużycie tlenu niż te, które nie były, co wskazywało na większe zużycie energii. Myszy rozwinęły również więcej brązowych komórek tłuszczowych.

Dodatkowo myszy, którym podawano inozynę podczas stosowania diety wysokotłuszczowej, straciły na wadze w porównaniu z kontrolami, pomimo identycznego spożycia pokarmu.

Badacze uważają, że ta obserwacja może wskazywać na potencjalną wartość terapeutyczną inozyny jako leku na otyłość.

Potencjalne leczenie otyłości

To badanie jest wielkim krokiem w kierunku znalezienia sposobu na stymulację brązowych komórek tłuszczowych; pytania, które pozostają, to: jak praktyczne i skuteczne jest to do zastosowania u ludzi i jak dużo wagi ktoś mógłby stracić z takim leczeniem?

Inozyna wydaje się być najbardziej skuteczna, gdy znajduje się w płynie pozakomórkowym. Zarówno myszy, jak i ludzie mają w błonach komórkowych cząsteczki transportowe, przez które inozyna wchodzi do komórek. Badacze potraktowali myszy lekiem, dipirydamolem, który hamuje te transportery. Dipirydamol jest zatwierdzonym lekiem na zaburzenia krzepnięcia krwi u ludzi.

Myszy leczone dipirydamolem spalały więcej energii niż kontrole.

U około 2% do 4% ludzi transportery są mniej aktywne; ci ludzie mają tendencję do bycia szczuplejszymi niż ci z bardziej aktywnymi transporterami. Badacze sugerują więc, że hamowanie transporterów może być sposobem na pobudzenie spalania energii.

W zależności od dalszych badań potwierdzających ich wyniki, sugerują, że lek mógłby być podstawą leczenia otyłości.

Jeśli okaże się, że jest to klinicznie potwierdzona metoda stymulowania brązowych komórek tłuszczowych, a tym samym zwiększenia wydatku energetycznego, może to być potencjalny sposób na utratę wagi dla rosnącej liczby Amerykanów walczących z otyłością.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj