Strona główna Zdrowie Zdrowie psychiczne Kto jest lepszy? Porównywanie społeczne w związkach romantycznych

Kto jest lepszy? Porównywanie społeczne w związkach romantycznych

0
Kto jest lepszy? Porównywanie społeczne w związkach romantycznych

Czy porównywałeś się dzisiaj ze swoim romantycznym partnerem? Jeśli tak, to nie martw się: codzienne porównania społeczne są powszechnym zachowaniem w romantycznych związkach.

Ale w jaki sposób porównanie społeczne między partnerami wpływa na ich dobre samopoczucie? Wyniki badania przeprowadzonego przez Rebeccę T. Pinkus i współpracowników wykazały, że romantyczne związki działają inaczej niż przyjaźnie: Inni niż przyjaciele, romantyczni partnerzy czują się bardziej przyjemni i bardziej zadowoleni po porównaniach w górę. Prawdopodobnym powodem jest to, że partnerzy dzielą bliskość i współzależność, co oznacza: Twoje cechy są moimi cechami. Tak więc, porównanie społeczne między romantycznymi partnerami nie jest niczym niepokojącym. Może to być nawet coś korzystnego.

Porównanie społeczne między partnerami

Teoretyk komunikacji Paul Watzlawick powiedział kiedyś: „Nie można się nie komunikować”. To zdanie, czy też aksjomat, jest prawdopodobnie prawdziwsze dla związków romantycznych niż dla jakichkolwiek innych relacji społecznych. Dlaczego? Romantyczne związki charakteryzują się wysokim poziomem współzależności. Znaczy to, że myśli, zachowania i uczucia jednego partnera mają wpływ na myśli, zachowania i uczucia drugiego partnera. W tym kontekście interesujące jest bliższe przyjrzenie się porównaniu społecznemu między partnerami: Czy partnerzy porównują się ze sobą? Jak często porównanie społeczne pojawia się w codziennym życiu partnerów? Jak wpływa to na ich samopoczucie? Wyobraźmy sobie parę Lily i Toma. Lily jest bardzo wysportowana i lubi piesze wycieczki. Tomek jest doskonałym kucharzem i lubi czytać książki historyczne. Czy Lily i Tomek porównują swoje cechy? Jak się czują po tym porównaniu społecznym?

Studium codziennych porównań społecznych (A Study on Everyday Social Comparison)

To pytanie było centralnym punktem badania, które Rebecca T. Pinkus z Uniwersytetu w Toronto przeprowadziła wraz ze swoimi współpracownikami. Naukowcy przeprowadzili cztery badania, w których oceniali ludzi w ich codziennym życiu. Celem było lepsze zrozumienie, jak często partnerzy zgłaszają porównanie społeczne i jak się czują po tym porównaniu. Próby składały się z osób i par z okresu młodej i średniej dorosłości.

Więcej porównań w górę niż w dół

Co znaleźli autorzy? Zgodnie z oczekiwaniami, romantyczni partnerzy porównują się. Tak więc Lily porównuje swoje cechy z cechami Toma, a Tom porównuje swoje umiejętności z umiejętnościami Lily. Średnia liczba codziennych porównań wynosiła dwa, co jest porównywalne z poprzednimi wynikami na ten temat. W większości przypadków kierunek porównań był w górę (41%), w porównaniu z kierunkami w bok (27%) i w dół (32%). Porównanie w górę oznaczałoby, że Tomek porównuje swoje umiejętności wędrowania z umiejętnościami Lily. Umiejętności Lily będą lepsze od jego własnych umiejętności.

Uczucia po porównaniu w górę

Kiedy ludzie dokonują porównań w górę, często czują zagrożenie swojej samooceny: Druga osoba jest lepsza od siebie. Jednak w przypadku związków romantycznych, sprawa wyglądała inaczej: Uczestnicy czuli się lepiej po porównaniach w górę w porównaniu z porównaniami w dół. To „afektywne wzmocnienie”, jak autorzy to sformułowali, zostało pokazane w tym, że uczestnicy czuli się bardziej pozytywnie i byli bardziej zadowoleni z partnera i związku. Wzrost ten stwierdzono w domenach zdolności, umiejętności, wiedzy, cech ogólnych i domenach związanych z pracami domowymi, ale nie w domenach umiejętności interpersonalnych, wyglądu fizycznego i aspektów związanych z pracą. Uczestnicy czuli się również lepiej po porównaniach, gdy zgłaszali wysoką bliskość ze swoim partnerem – niezależnie od kierunku porównania.

Różnica między partnerami a przyjaciółmi

Odkrycie, że ludzie czują się pozytywnie po porównaniach w górę, jest interesujące i zaskakujące. Wśród przyjaciół i znajomych ludzie mają tendencję do reagowania negatywnie na porównania wyższościowe. Jaka jest więc różnica między lepszymi partnerami a lepszymi przyjaciółmi? Możliwą różnicą jest to, że ludzie dzielą wyższy poziom empatii i wspólnych wyników z partnerem niż z przyjacielem. W związku z tym, członkowie pary mogą mniej ściśle rozróżniać swoje cechy, ale raczej używać wspólnej perspektywy. Ta wspólna perspektywa jest również uzależniona od stopnia bliskości w związku: Im większą bliskość partnerzy czują do siebie nawzajem, tym bardziej prawdopodobne jest, że postrzegają umiejętności drugiej osoby jako umiejętności wspólne.

Jak uczyć się od siebie nawzajem

Uczestnicy wykazywali również specyficzne reakcje behawioralne na porównania: Starali się doprowadzić do wyrównania wyników własnych i partnera – albo przez poprawę siebie do poziomu bardziej lepszego partnera, albo przez pomoc gorszemu partnerowi. To wszystko razem pomaga partnerom we wspólnym rozwoju w kontekście romantycznego związku. W odniesieniu do naszej przykładowej pary może to oznaczać, że Lily uczy się lepiej gotować, a Tomek jest prowadzony przez Lily, by być bardziej aktywnym i wspierającym. Co ważne, aby proces ten był korzystny dla obojga partnerów, powinien być wspólny i wzajemny: Ciągłe oferowanie pomocy jednemu z partnerów bez otrzymywania żadnych korzyści może mieć negatywne skutki. W najlepszym przypadku, nierówne cechy i umiejętności są zaproszeniem do uczenia się od siebie nawzajem i do rozwoju, zarówno indywidualnego, jak i jako para.

Więc, czego możemy się nauczyć z tego badania? Następnym razem, gdy będziesz porównywał się ze swoim partnerem i poczujesz, że ta druga osoba jest lepsza od ciebie, możesz poczuć się zagrożony w swojej samoocenie. Jako druga reakcja, jednak, możesz docenić pozytywne cechy i umiejętności swojego partnera, ponieważ są one częścią waszych wspólnych wyników. Co więcej, nierówne umiejętności i cechy mogą pomóc Tobie i Twojemu partnerowi we wzroście i rozwoju.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj