Czy używasz właściwych produktów i metod do mycia twarzy? Oto kilka sposobów, dzięki którym możesz udoskonalić rutynę oczyszczania twarzy.
Myjąc skórę, musisz upewnić się, że unikasz błędów, które w ostatecznym rozrachunku mogą przynieść więcej szkody niż pożytku. Niewłaściwe oczyszczanie twarzy może prowadzić do przesuszenia, przetłuszczenia, podrażnienia skóry, a nawet do powstawania wyprysków. Oto kilka typowych błędów w oczyszczaniu twarzy, które możesz popełniać, oraz kilka prostych sposobów na poprawę wyglądu Twojej skóry.
Pięć błędów przy oczyszczaniu twarzy
Wybór niewłaściwego środka oczyszczającego
Skóra twarzy jest delikatna, więc należy unikać produktów, które są zbyt ostre lub zawierają drażniące detergenty i dezodoranty. Zachowaj mydło w kostce tylko dla ciała i poszukaj produktu do oczyszczania twarzy, który jest przeznaczony specjalnie do Twojego typu skóry. Skóra tłusta, sucha, wrażliwa, skłonna do pękania porów – możesz wybrać coś dla siebie. Odpowiedni produkt oczyszczający pomoże usunąć brud, olej, makijaż i zanieczyszczenia, nie naruszając naturalnej bariery ochronnej skóry. Nie pozbawia skóry zdrowych olejków, dzięki czemu po oczyszczeniu jest ona gładka i nawilżona.
Używanie środków oczyszczających z drażniącymi składnikami
Czytaj etykiety produktów i wiedz, co jest, a czego nie ma w Twoim środku czyszczącym. Unikaj produktów zawierających znane substancje drażniące skórę, w tym parabeny i siarczany. Siarczany mogą powodować przesuszenie, zaczerwienienie i podrażnienie. W rzeczywistości wiele osób ma alergię na siarczany i nawet nie zdaje sobie z tego sprawy. Szukaj składników łagodzących i nawilżających, takich jak Aloe Vera, a także witamin o działaniu przeciwutleniającym.
Oczyszczanie za pomocą wody o ekstremalnej temperaturze
Najlepszą temperaturą wody dla Twojej skóry jest letnia. Skrajne temperatury mogą powodować niepożądane efekty na skórze, w tym uszkodzenia naczyń włosowatych. Gorąca woda może zaburzyć barierę nawilżającą skóry, pozbawiając ją ochronnych olejków. W takiej sytuacji skóra może stać się sucha lub wywołać efekt odwrotny i pobudzić produkcję sebum, co z kolei spowoduje przetłuszczanie się skóry.
Nieprawidłowe spłukiwanie
Kiedy środek oczyszczający nie jest spłukiwany, może gromadzić się na powierzchni skóry. Takie nagromadzenie prowadzi do zatkania porów i powstawania wyprysków, a Twoja skóra może być sucha, podrażniona i ściągnięta. Pamiętaj więc, aby dać sobie więcej czasu na dokładne spłukanie produktu oczyszczającego.
Brak nawilżenia
Serum i kremy nawilżające powinny być stosowane natychmiast po oczyszczeniu i stonizowaniu skóry. Tonik pomaga przywrócić skórze równowagę, natomiast serum i krem nawilżający pomagają przywrócić jej tak potrzebne nawilżenie. Produkty należy nakładać, gdy skóra jest jeszcze wilgotna. Jeśli będziesz czekać zbyt długo i skóra stanie się sucha, produkty nawilżające będą miały większe trudności z jej wchłonięciem. W takiej sytuacji możesz zauważyć, że Twoja skóra jest tłusta lub nawet lepka w dotyku.
Dodatkowe porady:
- Nakładając preparat oczyszczający na skórę, masuj ją delikatnymi, okrężnymi ruchami. Pomoże to usunąć zanieczyszczenia z powierzchni skóry i pobudzi krążenie.
- Podczas osuszania skóry ręcznikiem, poklepuj, nie pocieraj. Nie chcesz ciągnąć ani szarpać skóry, ponieważ może to spowodować zaczerwienienie i podrażnienie.
- Używaj czystego ręcznika, a nie rodzinnego ręcznika do rąk. Zarazki i bakterie na skórze mogą siać spustoszenie w Twojej cerze.
- Podczas brania prysznica, zachowaj oczyszczanie twarzy na ostatnią chwilę. Czekając do końca prysznica, będziesz mieć pewność, że usuniesz wszystkie ślady szamponu i odżywki, które mogły znaleźć się na Twojej skórze.
Oto zdrowa, młodzieńczo wyglądająca skóra.