Strona główna Zdrowie Choroby i dolegliwości Co robić, gdy dziecko wymiotuje?

Co robić, gdy dziecko wymiotuje?

0
Co robić, gdy dziecko wymiotuje?

Rozstrój żołądka u Twojego dziecka może mieć wiele przyczyn. Choroby, choroba lokomocyjna lub infekcja przewodu pokarmowego mogą być przyczyną kłopotów z brzuszkiem.

Na szczęście z czasem, nawodnieniem i kilkoma prostymi środkami zaradczymi, wymioty i ból brzucha Twojego dziecka prawdopodobnie ustąpią.

Jeśli Twoje dziecko jest pod pogodą z rozstrojem żołądka – i chcesz wiedzieć, co możesz zrobić, aby pomóc – mamy cię pokryte. Oto nasze wskazówki, jak leczyć ten stan w domu i kiedy nadchodzi czas na wizytę u lekarza.

Jak powstrzymać wymioty

Nie ma jednego pewnego sposobu, aby zatrzymać wymioty w jego utworów. (Gdyby tylko!) Smutna, ale prawdziwa rzeczywistość: Najlepszym rozwiązaniem jest po prostu pozwolić, aby choroba toczyła się swoim torem.

W rzeczywistości, choć może to być kuszące, aby sięgnąć po leki dla wymiotującego dziecka, Amerykańska Akademia Pediatrii zaleca przeciwko używaniu jakichkolwiek leków przeciwwymiotnych bez recepty lub na receptę u dzieci (chyba że specjalnie zalecane przez pediatrę).

Stosowanie antybiotyków w leczeniu wymiotów jest szczególnie odradzane, ponieważ wiele chorób żołądka jest wywoływanych przez wirusy, a nie bakterie.

Zazwyczaj ważniejszym celem jest upewnienie się, że Twoje dziecko pozostaje nawodnione przez cały czas trwania. Ponieważ traci ono płyny w wyniku wymiotów, najlepszym rozwiązaniem jest podawanie mu dużej ilości napojów (oraz dużo miłości i uwagi).

Domowe sposoby na rozstrój żołądka u Twojego dziecka

Kiedy patrzysz na swoje dziecko po raz czwarty w ciągu godziny, to jest naturalne, że chcesz coś zrobić. Ale z leków mniej lub bardziej tabeli jako leczenia, są jakieś sposoby, które można rzeczywiście pomóc? Tak – do pewnego stopnia.

Jak już wspomniano, nawadnianie organizmu jest najważniejszym sposobem na powrót do zdrowia po dolegliwościach żołądkowo-jelitowych.

Aby utrzymać dziecko nawodnione, zaoferuj mu mleko z piersi lub formułę co najmniej 15 do 20 minut po ustąpieniu wymiotów. Nawet jeśli dziecko przyjmie tylko niewielką ilość płynu, jest to w porządku. Kontynuuj częste podawanie.

Dla maluchów i starszych dzieci, masz więcej opcji dla napojów nawilżających. Oprócz wody, możesz spróbować zaoferować:

 • rosół
 • niecukrowe napoje elektrolitowe

Oprócz dostarczania płynów, skup swoją energię na oferowaniu odpowiednich pokarmów, szczególnie w miarę rekonwalescencji dziecka. Najlepsza jest dieta składająca się z łagodnych, łatwo strawnych pokarmów. Mogą one obejmować:

 • niekwaśne owoce, takie jak banany, melony i figi
 • chude mięso bez dodatku przypraw
 • ryż lub tłuczone ziemniaki
 • tosty, krakersy lub zwykłe płatki śniadaniowe
 • mleko matki lub mleko modyfikowane dla niemowląt i małych dzieci

A co z probiotykami, możesz się zastanawiać? Najbardziej aktualne badania pokazują, że dobre robaki jelitowe nie robią wiele, by pomóc dzieciom uporać się z grypą żołądkową.

Według badania z 2018 roku, suplementy probiotyczne nie wpłynęły na czas trwania lub ciężkość ostrego zapalenia żołądka i jelit u dzieci.

Leki na wymioty u Twojego dziecka

W większości przypadków Twoje dziecko nie będzie wymagało interwencji medycznej, aby powstrzymać wymioty. Większość przypadków wymiotów ustępuje samoistnie. Jednak czasami, jeśli wymioty są silne lub trwają przez dłuższy czas, lekarz może przepisać leki.

Zofran to lek przeciw nudnościom często podawany pacjentom poddawanym chemioterapii, a czasem przepisywany na ciężkie wymioty i biegunkę u dzieci. Chociaż prawdopodobnie będzie on podawany dziecku tylko w ekstremalnych okolicznościach, np. na oddziale ratunkowym lub podczas hospitalizacji, możliwe, że pediatra przepisze go do stosowania w domu.

Pij, pij, pij

Po tym jak Twoje dziecko straci płyny przez wymioty, będzie potrzebowało pomocy w uzupełnieniu ich zapasów. Dzieci łatwiej niż dorośli ulegają odwodnieniu z powodu wyższego metabolizmu i faktu, że większa część ich ciała składa się z wody.

Pediatra Twojego dziecka może pomóc Ci dokładnie określić, ile płynów potrzebują (i jak często), ale ogólnie rzecz biorąc, najlepiej zacząć od małych dawek.

Dla niemowląt, można zacząć od dozowania jednej łyżeczki płynu w strzykawce, a nie łyżką lub kubkiem. Gdy zaczną to tolerować, stopniowo zwiększaj ilość płynu.

W przypadku maluchów i starszych dzieci, oferuj małe łyki wody lub innych płynów w odstępach około 5 do 10 minut. Gdy są w stanie utrzymać taką ilość w dół, pozwól im powoli dodawać więcej.

Ale dlaczego Twoje dziecko w ogóle wymiotuje?

Dla wszystkich postępów w naszej nowoczesnej technologii medycznej, nie zawsze jest możliwe, aby wyzerować dokładnie, dlaczego Twoje dziecko ma do czynienia z bólem brzucha i wymiotami.

Mimo to, niektóre wspólne przyczyny obejmują:

 • zakażenie norowirusem, rotawirusem lub adenowirusem
 • choroba lokomocyjna
 • zatrucie pokarmowe
 • alergie pokarmowe
 • zapalenie wyrostka robaczkowego
 • zakażenia innych części ciała, takich jak uszy lub drogi moczowe

Dzieci są, oczywiście, bardziej podatne na rozwój infekcji żołądka po prostu dlatego, że nie przestrzegają tych samych praktyk higienicznych, co dorośli. Niemowlęta i małe dzieci robią różne rzeczy, które nie są typowe dla przeciętnego dorosłego – od wkładania przypadkowych przedmiotów do ust, poprzez czołganie się po podłodze, aż po dłubanie sobie w nosie.

Tymczasem układ odpornościowy i pokarmowy dzieci wciąż się rozwija, co czyni je bardziej podatnymi na infekcje przewodu pokarmowego.

Możesz pomóc swojemu dziecku zapobiec częstym infekcjom żołądkowym, ucząc je zdrowych nawyków. Mycie rąk (szczególnie przed posiłkami i po skorzystaniu z toalety), pożywna dieta, dużo aktywności fizycznej i dobry, regularny sen to długa droga do utrzymania infekcji wirusowych na dystans.

Kiedy należy zgłosić się do lekarza

Spójrzmy prawdzie w oczy: Wymioty są obrzydliwe – a czasem graniczące z przemocą. Ponieważ jest to tak dramatyczny, nieprzyjemny objaw, może być trudno ocenić powagę sytuacji. Kiedy więc powinieneś wytrzymać w domu, a kiedy wezwać lekarza?

Ogólnie rzecz biorąc, następujące znaki ostrzegawcze u dzieci oznaczają, że nadszedł czas, aby szukać pomocy medycznej:

 • gorączka 102°F (38,9°C) lub wyższa
 • silny ból brzucha
 • odmowa picia płynów
 • oznaki ciężkiego odwodnienia, takie jak osowiałość, szybkie tętno, brak łez lub brak moczu przez 6 lub więcej godzin
 • wymioty po urazie głowy
 • sztywność mięśni
 • krwawa biegunka
 • objawy, które nadal się pogarszają

Wymioty i choroba żołądka u małych niemowląt mogą wymagać szybszej pomocy lekarskiej, ponieważ u dzieci w tym wieku może dojść do szybkiego odwodnienia. Jeśli u dziecka w wieku poniżej 3 miesięcy wystąpią takie objawy, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

 • brak mokrej pieluchy przez 4 do 6 godzin
 • odmowa picia płynów
 • wymioty po każdym karmieniu
 • brak łez
 • zapadnięte ciemiączko
 • płacz non stop
 • gorączka
 • napięty, twardy brzuch

Wniosek.

Chociaż zawsze jest to męka patrzeć, jak twoje dziecko przechodzi przez coś takiego, dobrą wiadomością jest to, że większość chorób przewodu pokarmowego przychodzi i odchodzi szybko.

Ponieważ eksperci zazwyczaj nie zalecają leków na wymioty lub nudności dla dzieci, najlepiej jest dać swojemu dziecku dużo TLC i trzymać się, dopóki burza nie minie. Wkrótce wrócą do zabawy, a nie do biegania do łazienki, by rzucić ciasteczka.

Oczywiście, jeśli masz obawy co do ciężkości lub czasu trwania choroby dziecka, nie wahaj się dotrzeć do profesjonalisty medycznego. Wizyta u pediatry może sprawić, że Twój umysł będzie spokojny – lub dotrzeć do sedna poważniejszych obaw.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj