Samookaleczenie oznacza każde zachowanie, które obejmuje umyślne zadawanie sobie bólu lub krzywdzenia — zwykle jako sposób radzenia sobie z przykrymi lub bolesnymi uczuciami.
Dlaczego ludzie sobie krzywdzą?
Samookaleczenie jest często odpowiedzią na uczucie skrajnego stresu psychicznego lub bólu emocjonalnego. Może zapewnić krótkotrwałą ulgę w tych uczuciach, ale nie pozwala osobie nauczyć się innych sposobów reagowania na trudne emocje.
Chociaż osoby, które się samookaleczają, mogą nie chcieć zakończyć swojego życia, konsekwencje takiego zachowania mogą być poważne i wymagają starannej oceny i opieki ze strony pracownika służby zdrowia.
Jak uzyskać pomoc w przypadku samookaleczenia?
Samookaleczanie jest często oznaką, że dana osoba potrzebuje wsparcia. Bardzo ważne jest, aby zobaczyć się z lekarzem rodzinnym lub innym pracownikiem służby zdrowia w celu oceny i diagnozy oraz omówienia planu leczenia. Leczenie przyczyn leżących u podstaw przyczyni się do długoterminowej różnicy w zmniejszeniu i zatrzymaniu impulsu do samookaleczenia.
Leczenie prawdopodobnie wiąże się z wizytą u psychologa, który jest ekspertem w tej dziedzinie i który będzie wiedział, jak najlepiej pomóc danej osobie, a także pomóc jej pomóc sobie.
Dobrym pomysłem jest przygotowanie się do wizyty u lekarza poprzez rozmowę z zaufaną osobą na temat zachowania autodestrukcyjnego. Może to być członek rodziny lub przyjaciel albo odpowiednia osoba w szkole lub pracy. Pomocne jest również umówienie się na dłuższą wizytę, aby był czas na rozmowę i zrobienie kilku prostych notatek – na przykład opisujących, jak długo trwa samookaleczanie oraz wszelkie inne uczucia lub zdarzenia, które mogą się z tym wiązać .
Czy istnieją alternatywy dla samookaleczenia?
Osobom, które samookaleczają się, może być trudno powstrzymać je samodzielnie. Dlatego tak ważna jest rozmowa z kimś i wizyta u lekarza. Może pomóc wypróbować alternatywy dla samookaleczenia, które mogą złagodzić stres na krótką metę. Obejmują one:
- Opóźnienie: na przykład odłóż to, dopóki nie porozmawiasz z kimś
- Odwróć uwagę: na przykład idź na spacer, zagraj w grę
- Przekierowanie: na przykład znajdź czynność, która ma podobny efekt do samookaleczenia, ale nie powoduje obrażeń, na przykład uderzanie w poduszkę, rysowanie po ramieniu zamiast cięcia, wyciskanie kostek lodu
- Głębokie oddychanie: lub inna metoda relaksacyjna
Nie są to rozwiązania samookaleczenia, ale mogą być przydatne jako krótkoterminowe alternatywy podczas leczenia i należy je omówić z lekarzem prowadzącym lub psychologiem.
Jak pomóc komuś, kto się samookalecza?
Osoby, które się samookaleczają, mogą być skryte lub wstydzić się swojego zachowania. Pomaga spokojnie i bez osądów rozmawiać o swoich obawach.
- Zachęć osobę do wizyty u lekarza lub innego pracownika służby zdrowia w sprawie samookaleczenia
- Zaproponuj opcje uzyskania pomocy, zamiast wskazywać osobie, co ma robić
- Nie wahaj się zadzwonić po służby ratunkowe, jeśli uważasz, że dana osoba jest zagrożona poważnymi obrażeniami
- Pamiętaj, że nie możesz powstrzymać kogoś przed samookaleczaniem i nie jesteś za to odpowiedzialny. Możesz tylko zrobić wszystko, aby zachęcić ich do uzyskania pomocy