Strona główna Zdrowie Profilaktyka i dobre samopoczucie 3 sposoby na budowanie pobudzających mózg połączeń społecznych

3 sposoby na budowanie pobudzających mózg połączeń społecznych

0
3 sposoby na budowanie pobudzających mózg połączeń społecznych

Uważnie podchodzisz do swojej diety. Pilnie ćwiczysz i starasz się wysypiać każdej nocy. Ale być może zapomniałeś dodać do swojej listy jeden składnik dla zdrowego ciała i mózgu: dobre życie towarzyskie.

W jaki sposób życie towarzyskie angażuje Twój mózg?

Badania coraz częściej pokazują, że silne więzi społeczne są kluczowe dla zdrowia Twojego mózgu. Spotkania towarzyskie mogą stymulować uwagę i pamięć oraz pomagać we wzmacnianiu sieci neuronowych. Możesz się tylko śmiać i rozmawiać, ale Twój mózg ciężko pracuje. Ten wzrost aktywności umysłowej procentuje z czasem.

Naukowcy odkryli, że ludzie z silnymi więziami społecznymi są mniej narażeni na pogorszenie zdolności poznawczych niż ludzie, którzy spędzają większość czasu samotnie. W rzeczywistości, jedno duże badanie, które objęło około 12 000 uczestników, sugeruje, że kiedy ludzie są samotni, ich ryzyko demencji wzrasta aż o 40%.

Czujesz się odłączony? Trzy sposoby, aby zacząć się ponownie angażować

Wraz z wiekiem może być trudno pozostać w kontakcie społecznym. Z biegiem lat przyjaźnie mogą się rozmywać, a członkowie rodziny są często pochłonięci własnym życiem. Pandemia sprawiła również, że coraz trudniej jest spotkać się z ludźmi osobiście. Jak więc można ponownie zaangażować się w życie społeczne?

Poniżej znajdują się trzy wskazówki, które pomogą ci zacząć.

Rozbudzaj stare przyjaźnie. Jednym z najprostszych sposobów na znalezienie satysfakcjonujących relacji jest ponowne nawiązanie kontaktu z dobrymi przyjaciółmi, z którymi straciłeś kontakt przez lata. Ponieważ łączy was wspólna historia, często możecie powrócić do miejsca, w którym się rozstaliście przy mniejszym wysiłku. Media społecznościowe mogą być łatwym sposobem na odnalezienie osób z Twojej przeszłości, aby ponownie nawiązać znajomość. Możesz też przeskanować swoją książkę adresową i skontaktować się z nimi telefonicznie lub mailowo.

Postaw na jakość, a nie na ilość. Nie wszystkie związki są stworzone równe. Stresujące relacje interpersonalne mogą w rzeczywistości zbierać żniwo na twoim zdrowiu. Badanie przeprowadzone w 2021 r. w Journal of the American Heart Association wykazało, że kobiety, które zgłaszały wysoki poziom napięcia społecznego, były bardziej narażone na poważne problemy z sercem w ciągu 15 lat niż te, które tego nie robiły. Chociaż badanie to nie dotyczyło konkretnie zdrowia mózgu, problemy sercowo-naczyniowe i zaburzenia funkcji poznawczych mają wiele takich samych czynników ryzyka. Inne badania łączą burzliwe związki z innymi problemami fizycznymi lub psychicznymi. Lepiej więc zainwestować swój czas w kilka relacji, które cię relaksują i spełniają, niż próbować poszerzyć swoją grupę społeczną o ludzi, którzy sprawiają, że czujesz się wyczerpany.

Rozważ szereg sposobów na nawiązywanie kontaktów. Jeśli nie możesz wyjść z domu, użyj innych strategii, aby połączyć się z przyjaciółmi i rodziną. Choć niektóre starsze osoby niechętnie korzystają z narzędzi elektronicznych, mogą one pomóc w utrzymaniu kontaktu nawet wtedy, gdy nie spotykasz się z przyjaciółmi lub rodziną osobiście. Zadzwoń do przyjaciela za pomocą smartfona lub wyślij bliskim wiadomość e-mail. Może nie jest to dokładnie to samo, co rozmowa twarzą w twarz, ale jest to substytut, który może pomóc, gdy wizyty osobiste nie są możliwe. Wiele bibliotek i społeczności oferuje darmowe lub tanie możliwości spotkań online, takie jak grupy książkowe, dyskusje w całym mieście czy kursy kreatywności. Lokalna biblioteka lub centrum seniora może pokierować Cię do wielu takich zasobów.

Ostatecznie, im bardziej jesteś otwarty na nowe doświadczenia i nowych ludzi, tym bardziej prawdopodobne jest, że będziesz nawiązywać kontakty z innymi, które mogą pomóc Ci utrzymać dobre zdrowie w przyszłości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj