Strona główna Zdrowie Choroby i dolegliwości Jak działają pompy insulinowe?

Jak działają pompy insulinowe?

0
Jak działają pompy insulinowe?

Pompa insulinowa to małe, nadające się do noszenia urządzenie, które dostarcza insulinę do organizmu. Jest to alternatywa dla częstych zastrzyków z insuliny, a niektóre pompy mogą również monitorować poziom cukru we krwi.

Przegląd z 2019 roku oszacował, że około 350 000 osób korzysta z pomp insulinowych w Stanach Zjednoczonych. Około 90 procent użytkowników pomp insulinowych ma cukrzycę typu 1, a pozostałe 10 procent ma cukrzycę typu 2. Osoby z cukrzycą typu 1 są uzależnione od insuliny i muszą ją wstrzykiwać, aby przeżyć.

W tym artykule wyjaśnimy, jak działają pompy insulinowe, a także przyjrzymy się zaletom i wadom tych urządzeń.

Do czego służy pompa insulinowa?

Pompa insulinowa ma za zadanie działać jak ludzka trzustka poza organizmem. Twoja trzustka wydziela insulinę w odpowiedzi na zmiany poziomu cukru we krwi. Jednak w przypadku cukrzycy organizm nie wydziela insuliny lub nie wykorzystuje jej prawidłowo. W rezultacie musisz znaleźć inny sposób, aby uzyskać insulinę, której potrzebujesz.

Pompy insulinowe działają poprzez dostarczanie podstawowej, lub ustawionej, dawki insuliny przez rurkę zwaną kaniulą. Kaniula jest wprowadzana tuż pod wierzchnią warstwą skóry. Twój lekarz będzie współpracował z Tobą w celu ustalenia ilości insuliny, jakiej potrzebujesz każdego dnia.

Pompy insulinowe mogą również dostarczać bolus insuliny. Jest to dodatkowa dawka insuliny poza dawką podstawową. Pompa nie poda jednak tej dodatkowej dawki insuliny automatycznie. Należy powiedzieć pompie, aby podała dawkę bolusa.

Niektóre pompy insulinowe będą również monitorować poziom cukru we krwi. Pompa poinformuje Cię w czasie rzeczywistym, jaki jest poziom cukru we krwi, dzięki czemu będziesz mógł podać sobie insulinę.

Pompy insulinowe podają Ci insulinę zgodnie z tym, jak je zaprogramujesz. Nie dostosowują się one same do zmieniającego się poziomu insuliny.

Wymagają one specjalnego szkolenia z Twojej strony, aby upewnić się, że możesz używać ich bezpiecznie i skutecznie.

Z czego się składają?

Pompa insulinowa jest zwykle o wielkości talii kart, choć rozmiar może się różnić w zależności od modelu. Pompę nosi się na zewnątrz ciała.

Pompa zazwyczaj składa się z:

  • ekranu wyświetlacza
  • miejsce na pojemnik z insuliną
  • cienka kaniula, lub rurka, która jest przymocowana do ciała

Kaniulę można umieścić w różnych miejscach na ciele. Niektóre z najczęstszych miejsc to brzuch, udo lub pośladki.

Kaniula działa jako łącznik między pompą a skórą. Mały koniec kaniuli umieszcza się w tkance podskórnej pod skórą. Zazwyczaj przykrywa się ten koniec małym, przezroczystym lub cielistym bandażem, aby pozostał na miejscu i nie uległ przemieszczeniu.

Innowacje w technologii pomp oznaczają, że niektóre pompy mają dodatkowe funkcje, takie jak:

  • zawieszenie na czas hipoglikemii (odetnie się, gdy poziom cukru we krwi będzie zbyt niski)
  • ekrany dotykowe
  • hydroizolacja, do pewnej głębokości
  • możliwość pracy bezprzewodowej

Oprócz bardziej tradycyjnych pomp, dostępne są również pompy z plastrami insulinowymi. Są to małe pompy, które przylegają bezpośrednio do skóry. Zamiast być przymocowane do pompy, te łaty mają bezprzewodowy mechanizm. Mechanizm ten wysyła sygnały do łaty, aby uwolnić insulinę bezpośrednio do organizmu.

Odpowiednia pompa dla Ciebie zależy od tego, jaki typ cukrzycy masz, status ubezpieczenia i wiek. Niektóre pompy nie są zatwierdzone dla dzieci.

Rodzaje pomp insulinowych

Dostępność pomp insulinowych może się różnić w zależności od wielu czynników. Również producenci pomp insulinowych mogą wprowadzać nowe pompy lub ulepszone modele oraz stopniowo wycofywać starsze modele.

Dodatkowo, niektóre pompy mogą być zalecane dla pewnych grup wiekowych lub typów cukrzycy. Ważne jest, aby porozmawiać z lekarzem o wyborze pompy. Może to zapewnić, że wybrana pompa jest odpowiednią opcją dla pacjenta, jego potrzeb insulinowych i stylu życia.

Przykłady powszechnie stosowanych pomp insulinowych obejmują:

Jakie są zalety stosowania pompy insulinowej?

Pompa insulinowa może być wygodnym sposobem zarządzania poziomem cukru we krwi i utrzymywania cukrzycy pod dobrą kontrolą. Przyjrzyjmy się kilku kluczowym zaletom.

Jakie są wady?

Korzystanie z pompy insulinowej nie zawsze jest najlepszą opcją dla wszystkich. Przyjrzyjmy się bliżej niektórym wadom tego urządzenia.

Pompa insulinowa i codzienne zastrzyki to zarówno skuteczne metody kontrolowania poziomu cukru we krwi. Najważniejsze jest, abyś dokładnie monitorował poziom cukru we krwi i postępował zgodnie z zaleceniami lekarza dotyczącymi zarządzania cukrzycą.

Jak korzystać z pompy insulinowej

Bardzo ważne jest, abyś spędził czas z edukatorem ds. cukrzycy lub swoim lekarzem, aby nauczyć się, jak prawidłowo korzystać z pompy insulinowej.

Zanim zaczniesz korzystać z pompy insulinowej, ważne jest, abyś wiedział, jak:

Większość pomp zawiera kalkulator dawki bolusa. Pomaga to obliczyć, ile dodatkowej insuliny możesz potrzebować w oparciu o dzienne spożycie węglowodanów.

Niektóre pompy oferują również opcję „przedłużonego bolusa”. Pozwala to na podawanie dawki w ciągu 2 do 3 godzin. Opcja ta może pomóc w zapobieganiu hipoglikemii, czyli niskiemu poziomowi cukru we krwi. Hipoglikemia jest potencjalnie niebezpiecznym stanem.

Należy zmieniać insulinę w pompie zgodnie z zaleceniami producenta. Na przykład szybko działające preparaty insuliny, takie jak lispro i aspart, muszą być wymieniane co 144 godziny lub co 6 dni, zgodnie z badaniem z 2019 roku. Glulizyna, z drugiej strony, powinna być wymieniana co 48 godzin.

Pamiętaj, że pompy insulinowe nie mogą zrobić wszystkiego, aby zarządzać swoją cukrzycą. Odgrywasz najważniejszą rolę w zarządzaniu swoją opieką, w tym:

  • regularne sprawdzanie poziomu cukru we krwi
  • zarządzanie swoją dietą
  • informowanie pompy o dawce insuliny, jaką ma podawać

Wniosek.

Pompa insulinowa jest alternatywą dla podawania sobie wielu codziennych zastrzyków z insuliny. Urządzenie to jest stosowane głównie przez osoby z cukrzycą typu 1, ale około 10 procent użytkowników ma cukrzycę typu 2.

Niektóre pompy insulinowe są połączone z Twoim ciałem za pomocą cienkiej rurki, która dostarcza insulinę pod skórę, podczas gdy inne są jak plaster, który dostarcza insulinę przez skórę. Niektóre pompy mogą monitorować poziom cukru we krwi, zbyt.

Jeśli nie chcesz podawać sobie codziennych zastrzyków z insuliny, pompa insulinowa może być dla Ciebie dobrym rozwiązaniem. Jednak, aby korzystać z jednej poprawnie, potrzeba dużo praktyki. Dlatego tak ważna jest ścisła współpraca z lekarzem lub edukatorem ds. cukrzycy, aby zrozumieć, czy pompa insulinowa jest dla Ciebie odpowiednia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj